افتتاح پتروشیمی لردگان

استانها-گروه پتروشیمی لردگان با دستور رئیس جمهور به عنوان یکی از پروژه های جهش دوم صنعت پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه 1075 هزار تن اوره و 677 هزار تن آمونیاک به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد ، پتروشیمی لردگان که امروز (پنجشنبه ، 5 آذر) از طریق ویدئو کنفرانس به دستور حسن روحانی رئیس جمهور رسماً به بهره برداری رسید ، با هدف تولید سالانه 1075000 تن اوره و 677،000 تن ساخته شد. آمونیاک این مجموعه 240 میلیون دلار است.

پتروشیمی لردگان در سال 1985 سرنگون شد ، اما به دلیل تحریم ها و کمبود بودجه قطع شد ، اما با پیگیری های دولت یازدهم و دوازدهم ، علی رغم تحریم های شدید ، توسط کارشناسان ایرانی تکمیل و به بهره برداری کامل رسید. همچنین حدود 60٪ تجهیزات مورد استفاده در این مجموعه داخلی است.

واحد سودمند پتروشیمی لردگان سال گذشته و واحدهای اوره و آمونیاک امسال به بهره برداری رسیدند. این مجموعه سالانه به 320 میلیون متر مکعب گاز طبیعی برای سوخت و 429 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به عنوان خوراک نیاز دارد که از خط لوله گاز ملی تأمین می شود.

در پروژه پتروشیمی لردگان 754 میلیون یورو و 11230 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که با وام از شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری نقدی و غیر نقدی ایران ، تسهیلات ریالی بانک سپه ، اوراق مشارکت و تسهیلات خط اعتباری چین تأمین شده است.

ساخت پتروشیمی لردگان باعث ایجاد متوسط ​​اشتغال 2800 نفر به طور مستقیم و 450 نفر به طور غیرمستقیم در طول اجرای پروژه شد و در طول عملیات 700 نفر به طور مستقیم و بیش از 1500 نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی می كنند.

شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با 65.94٪ سهامدار عمده پتروشیمی لردگان است. سایر سهامداران این پروژه 26.5٪ ، مهندسی هامپا و شرکتهای وابسته با 3.03٪ ، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 1.15٪ ، صندوق سرمایه گذاری خلیج فارس با 2.35٪ و سایر سهامداران قانونی با 1.03٪ هستند.

وی دارای مدرک لیسانس آمونیاک ، Amovina Casale سوئیس و یک شرکت اوره در هلند ، از جمله Stami Carbon ، یک پردازنده و پیمانکار خدمات و کنسرسیوم AVIC / HFEC و ابزار مهندسی در بخش ابزار HFEC است.

شرکت کود اوره لردگان در زمینی به مساحت 100 هکتار در منطقه فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری احداث شده است. این مجموعه در لیست برنامه های جهش دوم در صنعت پتروشیمی و برنامه افتتاح 17 پروژه پتروشیمی در سال 1999 است که امروز افتتاح شد.

منبع : خبرگزاری تسنیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا