تعمیرپذیری دستگاه‌های الکترونیک

پارلمان اروپا با اکثریت قاطع به حمایت از حقوق کاربران در مورد قابلیت تعمیر دستگاه های الکترونیکی رای داد. بر این اساس ، کاربران باید بتوانند دستگاه های خریداری شده را بدون نیاز به مراجعه به تولید کننده تعمیر کنند.

قابلیت تعمیر یکی از مهمترین مواردی است که باید هنگام خرید وسایل الکترونیکی مورد توجه قرار گیرد. پیچیدگی روزافزون مدارها و اجزای سازنده باعث شده برخی از گجت ها عملاً قابل تعمیر نباشند و با اولین خرابی کاربر چاره ای جز خرید یک مدل دیگر نداشته باشد. اکنون ، اتحادیه اروپا با اکثریت آرا به طرحی رای داده است که گامی مهم در جهت بهبود قابلیت ترمیم است. این لایحه که هم اکنون توصیه می شود با 395 رأی موافق و 94 رأی موافق به تصویب رسید و در صورت تصویب کمیسیون اروپا به تصویب خواهد رسید

طبق این برنامه ، گجت های ارائه شده در این اتحادیه باید برچسب هایی بر روی خود داشته باشند که اطلاعات کافی در مورد قابلیت تعمیر و ماندگاری آنها را به صورت شفاف و دقیق در اختیار خریدار قرار دهد. فرانسه اولین کشوری است که فروش الکترونیکی با برچسب های قابل تعمیر را در ماه آینده آغاز می کند.

 

بعلاوه ، کاربران نباید مجبور به استفاده از خدمات سازنده برای تعمیر تلفن های همراه ، لپ تاپ ، تبلت یا سایر دستگاه های خود شوند. در گذشته گزارش هایی مبنی بر غیرممکن بودن تعمیرکارهای مختلف آیفون برای جایگزینی دوربین آیفون 12 وجود داشته است و هدف از این طرح رفع چنین محدودیت هایی است که می تواند مشکلات بزرگی را برای کاربران ایجاد کند.

دیوید کورمند ، یکی از اعضای پارلمان ، گفت که هدف از این لایحه ارسال پیام واضحی است که اروپا تصمیم دارد با منسوخ شدن سریع دستگاه ها و برچسب گذاری هماهنگ برای تعیین قابلیت تعمیر دستگاه های الکترونیکی مقابله کند. پارلمان همچنین از کمیسیون اروپا خواست تا با تأیید نهایی راه را برای ارتقا of تعمیرات هموار کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا